Sprawdź co u nas!

USA IN ISSUE Nº2

Key West

Key West, czyli karaibskie miasteczko położone w Stanach Zjednoczonych. Jest ostatnią z ponad 1700 wysp tworzących nieprzerwany łańcuch archipelagu Florida Keys, sięgający niemal do Miami. Przemierzając jej kolorowe uliczki możemy poczuć się jak w Havanie i nic w tym dziwnego, gdyż odległość dzieląca ją od Kuby to zaledwie 90 mil. Boja zlokalizowana na najdalej wysuniętym południowym punkcie USA wyznacza odległość do karaibskiego państwa. Stała się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na wyspie. 

90 miles to Cuba

Miasteczko oprócz niewątpliwych naturalnych uroków fauny i flory oferuje również żywą lekcję historii, gdyż wiele  budynków odzwierciedla style budowlane i kulturę wczesnych osadników m. in z Bahamów, Nowej Anglii czy oczywiście Kuby. Często rzemieślnicy zajmujący się budową statków przelewali swe umiejętności na budowę domów, które nosiły nazwę “Conch house”. Jednak nie wszystkie budynki w stylu bahamskim zostały zbudowane na Key West. Około 1840 roku kapitan John Bartlum wraz ze swoim kolegą przenieśli swe posiadłości z Bahamów właśnie tutaj. Inny kapitan – John Huling Geiger wybudował tu wspaniały dom, który jest obecnie znany jako Dom Audubona. Służył jako rezydencja dla jego rodziny, która mieszkała tam przez ponad sto lat. Przeznaczony na zniszczenie w 1958 roku dwór Geigera został uratowany przez fundację edukacyjną non-profit. Renowacja domu na dużą skalę była pierwszą tego rodzaju w Key West i zapoczątkowała ruch restauracyjny.

Dziś dom i jego wyposażenie odzwierciedlają elegancję i wygodne życie, jakim cieszyła się zamożna rodzina w czasach, gdy częste wraki statków na rafie przybrzeżnej stworzyły kwitnący przemysł.

Dom Audubona

Dom Ernesta Hemingwaya.

Willa w stylu kolonialnym, gdzie żył i tworzył amerykański pisarz, z którym z własnego wyboru lub za sprawą kanonu lektur w szkole podstawowej – każdy się spotkał (m.in. „Stary człowiek i morze”, „Komu bije dzwon”). Oprócz licznych dzieł literackich i domu zostawił po sobie dosyć nietypową pamiątkę, a mianowicie koty z chorobą polidaktylii. Koty te zamiast 5 palców mają ich aż 6. Pierwszego kota o imieniu Śnieżka dotkniętego tą przypadłością Hemingway otrzymał od kapitana statku. Wierząc w szczęście przynoszone przez sześciopalczaste koty pisarz dbał o ich dalsze rozmnażanie. Zwiedzając posiadłość nadal możemy je tam zastać.

Koguty na Key West

Koguty

Oprócz kotów możemy spotkać również koguty, które przechadzając się po ulicach dumnie prężą swe grzebienie. Kubańczycy osiedlający się na wyspie uwielbiali organizować walki tych zwierząt i to właśnie w tym celu były hodowane. Gdy został wprowadzony zakaz tego typu atrakcji, koguty wylądowały na ulicy. I to dosłownie… Dziś bezpańskie kury ku uciesze licznych turystów stanowią jeden z symboli Key West. 

Key Lime Pie

Tworzenie tej części wpisu o 1 w nocy nie jest rozsądnym pomysłem. Na myśl o słynnej tarcie limonkowej cieknie mi ślinka…

Bardzo często wspominając odwiedzane przez nas miejsca przywołujemy smaki tam poznane. Key West to zdecydowanie smak limonki. Kruchy spód, aksamitna limonkowa masa i bita śmietana na zwieńczenie cukierniczej przyjemności. Cóż mogę więcej powiedzieć? Po prostu trzeba spróbować. 

Pomimo długiej drogi wiodącej z Miami na Key West, wysiłek włożony w jej pokonanie zostaje wynagradzany z nawiązką. Już sama trasa wiodąca pomiędzy bezkresnym błękitem wód Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego to istna uczta dla oczu, która z każdym przejechanym kilometrem zbliża nas do tej jedynej i niepowtarzalnej wyspy. A ta z pewnością na każdym wywrze niesamowite wrażenie. 

2 Comments

  • Byłem tam już kilka razy i za każdym razem Key West jest piękniejsze, tradycja żegnania zachodzącego słońca w rytmach cudownej muzyki przeszywa serce i chęć ponownego odwiedzenia tak urokliwego wiktoriańskiego z tak bogatą historią miasta. Polecam Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *