Sprawdź co u nas!

TIPS IN ISSUE NO.1

Czarnogóra – Poradnik

Czarnogóra jest maleńkim, wciąż stosunkowo mało popularnym kierunkiem turystycznym. Pomimo  bliskiej odległości od Dubrownika, tak chętnie odwiedzanego przez Polaków, o tym państwie próżno słyszeć od znajomych czy rodziny. Dlatego w tym kompendium wiedzy postaram się dla Was zebrać wszystkie przydatne wskazówki dotyczące Montenegro.

1. Loty – W Czarnogórze znajdują się dwa międzynarodowe lotniska w Podgoricy i Tivat. Na oba dostaniecie się bezpośrednio z Polski m in. liniami Wizzair, Ryanair czy LOT. Ceny w zależności od pory roku oraz przewoźnika rozpoczynają się od około 100 zł/os/w dwie strony. Oczywiście tak niskobudżetowy koszt zapewne poniesiemy w lutym, marcu czy kwietniu, natomiast cena w sezonie – jest znacznie wyższa.

Za bilety zakupione w marcu zapłaciłam 178 zł/os/w dwie strony. Podróż odbyła się w terminie 10-14 maja.

Wskazówka: Na lotnisku w Podgoricy, w drodze powrotnej, pomimo braku bagażu rejestrowanego, musiałam zgłosić się do punktu nadawania bagażu, w celu wydrukowania karty pokładowej. Nie ukrywam, że fakt ten okazał się sporym zaskoczeniem, gdyż zazwyczaj bilet w formie elektronicznej jest aprobowany.

2. Waluta – Obowiązującą walutą w Czarnogórze jest Euro. Warto zaopatrzyć się w gotówkę, gdyż nie we wszystkich miejscach można zapłacić kartą. 

3. Karta SIM – Niechaj nie zwiedzie Was płacenie w Euro. Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, a co za tym idzie nie obowiązuje w niej roaming. Warto o tym pamiętać, by kwota za dane komórkowe nie przekroczyła kosztu samego wyjazdu. 

Wskazówka: Kartę SIM zakupiłam na lotnisku w Podgorlicy w kiosku Tabaco Shop. Za cenę 10 Euro otrzymujemy 10 dniowy pakiet: 500 minut rozmów w Czarnogórze, 500 SMS w Czarnogórzwe oraz 400 GB internetu. Co ważne, podobnie jak w Polsce, każdy numer w Czarnogórze jest rejestrowany, więc przy zakupie, należy okazać dowód osobisty lub paszport.

4. Obowiązek meldunkowy – W Czarnogórze występuje obowiązek meldunkowy, zatem po przyjeździe do kraju należy dokonać kilku formalności. Są dwie opcje. Pierwsza z nich to wypełnienie dokumentów i zgłoszenie pobytu przez właściciela obiektu, w którym zarezerwowano nocleg. Wówczas właściciel hotelu/hostelu/domu pobiera opłatę w wysokości 1 Euro/dzień/osobę za tak zwany podatek turystyczny. Od momentu zameldowania ma na to 12 godzin. Druga opcja wymaga nieco więcej wysiłku, gdyż należy się udać na komendę, do urzędu miasta lub informacji turystycznej i dokonać w trakcie 24 godzin od zameldowania samodzielnej rejestracji. Osoba obsługująca interesantów pobierze należny podatek, we wspomnianej wcześniej wysokości i wyda potwierdzenia dokonania wpisu meldunkowego.

5. Ubezpieczenie samochodu – Koniecznie! Nawet jeśli jesteś świetnym kierowcą i nie jeden kraj przemierzony samochodem za Tobą, wykup ubezpieczenie. Transport samochodowy na czarnogórskich drogach to dość chaotyczny i stresogenny element wyjazdu. Począwszy od wyprzedzania w najmniej odpowiednich do tego miejscach, przepychania się na drodze, aż po nagminną jazdę pod prąd. Nerwy na wodzy i opanowanie za kierownicą to cechy bardzo pożądane na tutejszych szosach.

6. Wynajem samochodu – Im większe, tym lepsze! Nie w tym przypadku… Warto przemyśleć kwestię wielkości wynajmowanego auta, gdyż wiele dróg jest bardzo ciasnych. Przemieszczając się głównymi trasami, oczywiście nie zaznaje się tego problemu. Pojawia się na trasach takich jak P1 (Koton Serpentine), gdzie każdy centrymetr ma ogromne znaczenie. 

Należy również wspomnieć o wymogu karty kredytowej i depozytu wymaganych przy wypożyczeniu samochodu.  Co do zasady wszystkie wypożyczalnie akceptują tylko karty kredytowe oraz żądają blokady środków na koncie. Co do zasady, ponieważ nie wszystkie. Znalazłyśmy wypożyczalnię, w której zapłaciłyśmy gotówką i uniknęłyśmy zamrożenia środków finansowych. (https://www.proauto.me)

7. Polski przewodnik – Nie każdy musi od razu rzucać się na głęboką wodę i zwiedzać kraj na własną rękę. Z odsieczą przychodzą Polacy, którzy organizują wycieczki z przewodnikiem w języku polskim oraz pomagają przy załatwianiu innych formalności. Podróżowanie nie jest trudne, ale na początek  wypożyczenie samochodu czy zarezerwowanie noclegu może się wydawać misją niewykonalną. Dlatego zostawiam link do Natalii i Jędrzeja, którzy Czarnogórę znają jak własną kieszeń i zawodowo zajmują się pokazywaniem tego pięknego kraju rodakom. (https://hvala.pl)

8. Kiedy lecieć/jechać do Czarnogóry? – Jak wcześniej wspominałam, zwiedziałam ją w maju. W tym okresie temperatury były już dość wysokie i pozwalały na plażowanie i kąpiel. Oczywiście, nie jest to środek lata i temperatura wody pozostawia nieco do życzenia, jednak jest dosyć pusto i spokojnie. Osobiście preferuję właśnie spokój i brak tłumów, dlatego maj okazał się strzałem w 10! 

4 Comments

  • Dorota

    Super praktyczne wskazówki i fajnie napisany tekst. Dzięki!

  • Mariola

    Bardzo pomocny poradnik dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Czarnogóry. ♥️

  • Artykuł o Czarnogórze jest bardzo interesujący i zawiera wiele przydatnych informacji. Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia atrakcji turystycznych i pięknych miejsc w tym kraju. Dobrze, że artykuł porusza również aspekt kulinarny, opisując tradycyjne dania czarnogórskie. Wykorzystane zdjęcia również świetnie oddają atmosferę i urok tego miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł jest dla mnie wartościowy i zachęcający do odwiedzenia Czarnogóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *